This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
ZIMOWISKO LINUXOWE TLUG-u PUCK-2011.
PIATEK.
Od 14 do 16 stycznia 2011 w Harcerskim Osrodku Morskim, w Pucku odbylo sie 6  Zimowisko Linuxowe TLUG-u. Po raz kolejny tu badzo przyjemnie spedzilismy 3-dniowy weekend.

Na stronie TLUG-u  pod http://zimowisko.linux.gda.pl znajduja sie wiecej informacji z tego i poprzednich zimowisk

Tym razem bylo nas jescze wiecej niz w latach poprzednich i po raz kolejny mielismy bardzo ciekawe prezentacje. Kilku z nas robilo zdjecia. Tego roku Mateusz Kaminski i ja  nagralismy filmy z prezentacji. Filmy nagrane
przez Mateusza sa lepszej jakosci i one znajduja sie na Vimeo. Moje filmy znajduja sie w Internecie jako pliki
*.avi, ktore nalezy najpierw sciagnac. co z kolei uwalnia od ograniczen dotyczacych przesylu danych z
Internetu podczas ogladania.

oznacza filmy Mateusza.
oznacza moje filmy.

Agenda ze streszczeniami, materialy z prezentacji i filmy.
wg. witryny pod http://zimowisko.linux.gda.pl/2011

Agenda.

14.01.2011 (piątek)

18:00     kolacja    

18:30     Jakoś czy jakość - o tworzeniu oprogramowania     Marcin Stępnicki

Proces tworzenia oprogramowania to nie tylko pisanie kodu i wymyślanie algorytmów, ale również wiele na pierwszy rzut oka pobocznych czynności mających na celu upewnienie się, że stworzony przez nas program spełnia swoje zadania, nie sieje niebieskimi ekranami przy byle okazji i daje się używać z przyjemnością.

Wykład ma na celu zapoznanie uczestników z bardzo niedocenianą dziedziną informatyki jaką jest inżynieria oprogramowania oraz przedstawienie wybranych sposobów podejścia do zagadnienia rozwoju i testowania programów komputerowych.

Przewidywany czas: 60-90 minut (w zależności od liczby pytań ze strony uczestników, mam nadzieję że forma wykładu sprowokuje ich dużą liczbę).

    jakos_czy_jakosc.pdf

jakosc.avi   75,7 MB.

19:30     CMS - Joomla!     Cyryl Sochacki
     

Przedstawię wady i zalety systemu Joomla!
Dlaczego warto używać Joomla!
Pokażę jak szybko można stworzyć stronę dla naszego klienta.
Omówię zastosowania tego systemu i możliwości.

    joomla.pdf


vimeo.com/20188129

joomla.avi   94,2 MB.

15.01.2011 (sobota)


09:00     śniadanie    

09:30     Co git ma "pod maską"     Piotr Macuk.
     

Na zeszłorocznym Zimowisku omówiłem git-a dość ogólnie. Tym razem chciałbym się skupić na pokazaniu co git ma "pod maską". Pokażę skąd się bierze jego szybkość i lekkość. Warto zrozumieć konstrukcję i działanie git-a. To ułatwia codzienną pracę.

Jest to wykład, który wygłosiłem na Pinginariach 2010 i PHPCon 2010.

    git.pdf


vimeo.com/20178131

git.avi   96,4 MB.

10:30     systemd: wymyślmy jeszcze jedno koło     Tomasz Torcz.
     
systemd jest kolejnym podejściem do zarządzania usługami i serwisami w Linuksie. Szeroko czerpie z pomysłów w innych implementacjach procesu init i mocno integruje się z mechanizmami jądra.

    systemd.pdf


vimeo.com/20205771


11:30     Aplikacje webowe w Scala i Lift     Mikołaj Sochacki.

Krótka prezentacja zalet i wad języka Scala i możliwości jego wykorzystania w aplikacjach webowych z użyciem frameworka Lift.

    scala_lift.pdf

vimeo.com/19883714

scala.avi   82,3 MB.


12:30     Zbuduj sobie gadżet - mikrokontrolery AVR pod Linuxem     Konrad Brodzik.

W czasie wykładu słuchacze poznają możliwości układów AVR, dostępne pod Linuxa narzędzia (kompilator, symulator) do ich programowania, przykładowe zastosowania (Sentry Gun) oraz podstawy języka C dla tych urządzeń.

    zbuduj_sobie_gadzet.pdf

vimeo.com/25455661

avr.avi   37.5 MB.


14:00     obiad    

15:00     Linux jako wartość dodana do biznesu... czyli jak zarobić na...     Adam Jurkiewicz.

... dawaniu darmowego oprogramowania.
Od kilku lat prowadzę z żoną firmę - wdrażamy rozwiązania oparte całkowicie o Linuksa i otwarte oprogramowanie, ale też sprzedajemy zamknięte rozwiązania dla Linuksa. Chętnie opowiem innym, jak można na tym zarobić. Wiem, że wiele osób chciałoby rozpocząć własny biznes, ale nie zawsze wie jak to zrobić, boi się też, czy wybór tych czy innych rozwiązań będzie dobry i przyniesie zyski. Myślę, że na tle wielu wykładów o kolejnych aspektach konfigurowania oprogramowania X czy Y taki wykład może nieść coś innego - punkt widzenia na to, co i jak można wykorzystać, aby w dzisiejszych czasach móc zarobić efektywnie. Chętnie opowiem, w jaki sposób wykorzystuję debiana, ubuntu, openSUSE, openvpn, ssh, scp, ncftpput, xdosemu, ISPConfig, IPCop, ghostscript i inne oprogramowanie.
Myślę, że przynajmniej dla kilku osób może to być ciekawy wykład.

    abix.pdf

linux1.avi   101,3 MB

linux2.avi   17,7 MB.

16:00     Samba 3 as PDC : scope Roaming Profile     Tomasz Górny.

My Experience with Samba 3. In practice.

    samba_3_pdc.pdf

samba.avi   70 MB.

17:00     Routing geograficzny     Grzegorz Borowiak.

We współczesnym Internecie panuje niesamowity bałagan jeżeli chodzi o przydział adresów. Gdzieś zaginęła idea routingu, w którym router na podstawie części składowych adresu jest w stanie w prosty sposób określić, gdzie przesłać pakiet. Obecne routery szkieletowe bardziej przypominają działaniem switche - po prostu muszą pamiętać setki, jeżeli nie tysiące drobnych zakresów adresów, podobnie jak switch ethernetowy pamięta adresy MAC.

Alternatywą jest taki przydział adresów, w którym adres rzeczywiście jest powiązany z miejscem, gdzie znajduje się host. Wykażę, że jest to możliwe przy zachowaniu kompatybilności z IPv6, ponadto przedstawię korzyści płynące z takiego rozwiązania.

    routing_geo.tar.gz


routing.avi   101 MB.

18:00     kolacja    

18:30     SELinux for Dummies ;)

Podczas wykładu omówione zostaną ogólne zagadnienia dotyczące SELinux.
Począwszy od idei systemu, sposobu funkcjonowania, zarządzanie, na tworzenia przykładowych polityk kończąc.

    selinux.pdf

vimeo.com/25492720

selinux1.avi   100,6 MB.

selinux2.avi   23 MB.

19:30     Tworzenie fotografii panoramicznych w Linuksie     Marcin Sochacki.

Referat dotyczy tworzenia dużych fotografii panoramicznych połączonych z wielu mniejszych zdjęć wykonanych tradycyjnym aparatem cyfrowym. Przegląd zagadnień od doboru ustawień optycznych i ujęć do wyboru wolnego oprogramowania ułatwiającego sklejenie materiału w panoramę. Praktyczne wskazówki na temat konfiguracji i prezentacja działania programów na przykładach.

    fotografie_panoramiczne.pdf

vimeo.com/25513893

fotografie.avi   81 MB.

21:00     impreza    

16.01.2011 (niedziela)

09:30     śniadanie    

10:00     "Puk, puk! Kto tam? Eeeee ... Spadaj!" czyli port knocking w praktyce administratora.
                 Waldemar Chrzan.


Krótkie wprowadzenie w teorię oraz zajęcia warsztatowe z port knocking-u, czyli techniki maskowania portów i rozpoznawania uprawnień do nawiązywania sesji. Plan zajęć:
- krótkie wprowadzenie w teorię,
- krótki przegląd dostępnych narzędzi,
- instalacja i konfiguracja "knockd",
- konfiguracja iptables,
- testy działania,
- opis typowych błędów konfiguracji i ograniczeń działania port knocking-u.

    port_knocking.pdf

port-knocking.avi   50 MB.  +  WiOO w szkole. Adam Jurkiewicz. Ok. ostatnie 5 min.

11:00     Know your tools: cgroups.     Dariusz Puchalak.

Control Groups to swoiste QoS dla takich elementów jak CPU, pamięć, czy dostęp do dysków/sieci.
Korzystając z tego mechanizmu możemy grupować a następnie zarządzać odpowiednim przydziałem zasobów.
 
   cgroups.pdf

vimeo.com/19888889

  cgroups.avi    72,6 MB.

13:00     Prefuse - dynamiczna wizualizacja danych     Konrad Brodzik.

Prefuse to potężne narzędzie do wizualizacji danych grafowych i strukturalnych napisane w Javie. W czasie wykładu pokażę jak można go wykorzystać w praktyce na przykładzie wizualizacji struktur Wikipedii.

    prefuse.pdf

prefuse.avi   32,1 MB.


14:00     obiad    Zapraszam do ogladania moich zdjec. :)1.) Przygotowujemy sie do 6 Zimowiska Linuxowego TLUG-u. Na zdjeciu Michal Zuchowski.2.) Przy notebooku Michal i obok klucze do naszych pokoi.3.) Makiety latarnii morskich. No coz jestesmy w Harcerskim Osrodku Morskim.4.) Lodzie.5.)6.) Adam Jurkiewicz i ja.7.) Adam.8.) Nasze identyfikatory.9.) Duzy telewizor chyba plazmowy.10.) Jabluszko na jednym z notebookow.11.) Wlasnie przyjechal Darek Puchalak.12.) Konrad Brodzik.13.) Cyryl Sochacki.14.) Mateusz Kaminski.15.) Powoli zjezdzamy sie do Harcerskiego Osrodka Morskiego. w Pucku.16.)17.) Przybywa nas coraz wiecej18.) Darek i Mateusz.19.) Marcin Sochacki.20.) Mateusz przygotowuje swoja kamere.21.) Och coz jezeli chce sie calymi godzinami nagrywac filmy trzeba tez ladowac akkumulatorki do
       aparafu fotograficznego.22.) Najblizej Darek.23.) Uczestnicy. Och jak milo w towarzystwie.24.) Marcin Stepnicki za chwilke rozpocznie pierwsza prezentacje.25.) Dyktafon.26.) Zimowisko rozpoczynamy prezentacja. Jakos czy jakosc - o tworzeniu oprogramowania.27.)  Druga prezentacje poprowadzil Cyryl Sochacki.28.) Naprawde ladny widok. :)29.) Jeszcze uruchomienie Open Office Impres.30.)31.) Poczatek jego prezentacji. CMS Joomla !32.) Uczestnicy.33.) Marcin i ja.34.) Zibi.35.) Jan Koprowski i Marcin Stepnicki.36.) Cezary Celekinski.37.)38.) Ponownie ja.39.) Marcin i Adam.40.) Kolacja.


Zapraszam do obejrzenia moich zdjec z soboty.